انواع ذخیره سازی

این مقاله معماری های عمده ذخیره سازی مزایا و معایب آنها را بررسی خواهد کرد. فن آوری های ذخیره سازی در طول سال ها پیشرفت کرده تا مارکت سیستم های ذخیره سازی دستخوش پیشرفتهای چشم گیری شده باشد.

با توجه به گزینه های مختلف ذخیره سازی، باید چندین مورد را در نظر داشته باشید. اول، فضای مورد نیاز شما برای ذخیره سازی؟ امکان گسترش سیستم ذخیره سازی؟ چگونگی دسترسی به داده ها ، نحوه ذخیره شدن داده ها؟ و در نهایت، مقدار هزینه ای که میخواهید انجام دهید؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید که چه فناوری ذخیره سازی برای شما مناسب است.

 

DAS  ذخیره سازی مستقیم:

اکثر سرورها دارای یک یا چند درایو دیسک محلی هستند که در داخل کابینت سرور نصب شده اند. این درایو ها معمولا برای نصب سیستم عامل و برنامه های کاربردی استفاده می شود. اگر ذخیره سازی اضافی برای فایل های کاربر یا پایگاه های داده مورد نیاز باشد، ممکن است لازم باشدDAS  را پیکربندی کنید.

DAS به خوبی برای کسب و کار کوچک و متوسط ​​مناسب است، می توان مقدار کافی ذخیره سازی را با هزینه کم شروع و پیکربندی کرد. DAS یک کابین مجاور مجزا است که دارای درایوهای دیسک اضافی است. تکنولوژی SAS (Serial Attached SCSI) برای اتصال آرایه های دیسک مورد استفاده در مثال زیر استفاده می شود.

 

تکنولوژی ذخیره سازی مستقیم DAS

همانطور که ذکر شد، یکی از مزایای اصلی ذخیره سازی DAS هزینه پایین تر راه اندازی می باشد. مدیریت آرایه ذخیره سازی به صورت جداگانه انجام می شود به عنوان ذخیره سازی اختصاص داده شده به یک سرور خاص است. در مقابل ضعف آن، به طور معمول قابلیت توسعه محدود با DAS و گزینه های کابل کشی محدود (کابل های 1 تا 4 متر) می باشد.

 

SAN (شبکه های ذخیره سازی):

SAN معمولا کسب و کارهای متوسط ​​تا بزرگ را مورد بررسی قرار می دهد، که عمدتا به دلیل سرمایه گذاری اولیه بزرگتر است. SAN نیاز به یک زیرساخت شامل سوئیچ های SAN، کنترل کننده های دیسک، HBA ها و کابل های فیبر نوری است. SAN با استفاده ازRAID و تمرکز بر حفظ امنیت داده گزینه بسیار مناسبی برای کسب و کارهای 24/7  می باشد.

 

مزیت اصلی ذخیره ساز مبتنی بر SAN، توانایی به اشتراک گذاشتن آرایه های ذخیره سازی به چندین سرور را خواهید داشت. این به شما امکان پیکربندی حجم مورد نیاز را خواهد داشت. امکان دسترسی به داده با پهنای باند بسیار گسترده در SAN از مزایای اصلی آن و از طرفی معایب آن عبارتند از هزینه های خرید و راه اندازی بیشتر برای SAN، و عدم توانایی مدیریت آنها توسط کاربر معمولی از معایب آنها می باشد. نمودار زیر یک محیط SAN معمولی را نشان می دهد.

 

NAS شبکه ذخیره سازی شبکه:

نوع سوم نوع ذخیره سازی وجود دارد که مخفف Network Attached Storage) است. این راه حل از یک سرور اختصاصی با آرایه ذخیره سازی استفاده می کند. ذخیره سازی را می توان به طور مشترک به چند مشتری در یک زمان در سراسر شبکه اترنت موجود به اشتراک گذاشت، تفاوت اصلی NAS و DAS و SAN این است که سرورهای NAS از انتقال فایل ها استفاده می کنند، در حالی که راه حل های DAS و SAN از انتقال بلوک های سطح ) block level استفاده می کنند که کارایی بیشتری دارند.

 

ذخیره سازی NAS عموما دارای هزینه راه اندازی پایین تر است زیرا در واقع از یک سرور HP موجود میتواند بعنوان NAS مورد استفاده قرار گیرد. این می تواند برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط ​​بسیار جذاب باشد. پروتکل های مختلف برای به اشتراک گذاری فایل مانند NFS وCIF برای مشتریان ویندوز استفاده شوند. بسیاری از مدل های NAS، آرایه های ذخیره سازی را به عنوان iSCSI استفاده میکنند که می توانند در شبکه ها به اشتراک گذاشته شوند. نمودار زیر نشان می دهد چگونه یک پیکربندی NAS ممکن است نگاه کند.

 

فناوری ذخیره سازی شبکه (NAS)

در پایان باید گفت، انواع مختلفی از راه حل های ذخیره سازی وجود دارد که می تواند در یک محیط شبکه استفاده شود. 3 نوع اصلی شامل DAS، SAN و NAS می باشد. تفاوت عمده بین انواع هزینه های راه اندازی، ذخیره سازی به اشتراک گذاشته شده یا اختصاص داده شده است و امکان گسترش در آینده از بحث های داغ فناوری ذخیره سازی می باشد. و فراموش نکنیم برای اتصالات همگی آنها امکان استفاده از SAS و فیبر نوری میسر می باشد.

 

منبع: petri

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *